google-site-verification=2kJ4Qs-yWrkfV_wpesOY0Yn34W6GdYO2MGUFTLq9-Fg
top of page

Ubezpieczenia komunikacyjne, OC, AC, NNW, Assistance - Wrocław – Rawicz

UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ - OC

Samochód

Warto dobrze się ubezpieczyć. Żeby znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczeniową zgłoś się do nas, a pomożemy dopasować ubezpieczenie OC do Twoich potrzeb. 

CENY POLIS OC

Ceny

Ceny składek za polisę OC mogą się różnić w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Współpracujemy z kilkudziesięcioma firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu z łatwością znajdziemy najlepszą ofertę cenową. Często Klienci zgłaszają się do nas z prośbą o znalezienie najtańszego OC- to żaden problem. Skontaktuj się z nami, a dowiesz się ile możesz zaoszczędzić na swojej polisie. 

Współpraca

WSPÓŁPRACUJEMY Z WIELOMA TOWARZYSTWAMI UBEZPIECZENIOWYMI:

Proama - Ubezpieczenia od 1900r.
Generali - Ubezpieczenia, emerytury, inwestycje
Warta - Logo
Ergo Hestia - Szeroki Wachlarz Ubezpieczeń

Obowiązek

KTO MA OBOWIĄZEK POSIADANIA POLISY OC I JAKIE GROŻĄ KARY ZA JEJ BRAK

OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego posiadacza pojazdu, które pokrywa koszty związane z wyrządzoną szkodą. Nie warto oszczędzać na polisie OC, gdyż za jej brak grożą wysokie kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz przy wypadku lub stłuczce jesteś narażony na płacenie za wyrządzone szkody z własnej kieszeni.  

Tabela opłaty karnych na rok 2021 za brak OC

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Pamiętajmy, że OC nie zadziała, gdy szkodę wyrządzimy sobie sami. W takim wypadku będziemy musieli naprawić samochód na własny koszt, chyba że mamy wykupioną polisę Autocasco (AC)

Kiedy?

KIEDY ROZPOCZYNA SIĘ OBOWIĄZEK POSIADANIA OC?

Od dnia zakupu pojazdu zarejestrowanego w kraju jesteśmy zobowiązani do posiadania ważnej polisy OC. Jeśli polisa poprzedniego właściciela jest nadal ważna, możemy z niej korzystać do końca trwania ochrony ubezpieczeniowej. WARTO jednak zwrócić uwagę na stan opłacenia polisy, terminy ewentualnych rat. Niektóre firmy prowadzą tzw. rekalkulację dla nowego właściciela. Rekalkulacja może skutkować dopłatą do polisy dla nabywcy pojazdu. 

Jeśli w dniu zakupu polisa OC jest nieważna, należy ją niezwłocznie zawrzeć. 

Jeżeli samochód jest nowy, zakupiony od dealera lub sprowadzony zza granicy- polisę należy wykupić najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji. 

Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego to ubezpieczenie, które jest w Polsce obowiązkowe. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobligowany jest do wykupienia obowiązkowej polisy OC, w związku z posiadaniem i korzystaniem z pojazdu. Jeśli właściciel pojazdu nie ma możliwości wykupienia takiej polisy, obowiązek ten przechodzi na posiadacza pojazdu. Sytuacja tego typu ma miejsce, gdy właściciel pojazdu umiera, polisa trwa do końca okresu odpowiedzialności. Po nim, obowiązek przechodzi na prawowitego spadkobiercę (obowiązek ten występuje nawet jeśli nie jest przeprowadzone jeszcze postępowanie spadkowe). W praktyce wygląda to tak, że jeśli przykładowy p. Kowalski był właścicielem pojazdu i w trakcie trwania polisy umiera to Kodeks Cywilny zalicza do spadkobierców ustawowych:

    
–    zstępnych (czyli wszystkich potomków tej osoby)
–    małżonka
–    rodziców
–    rodzeństwo i zstępni rodzeństwa
–    dziadków
–    pasierbów
–    gminę oraz Skarb Państwa

Najczęściej jest tak, że po śmierci p. Kowalskiego kolejne ubezpieczenie musi zawrzeć żona, syn czy córka, ewentualnie rodzice lub rodzeństwo, chyba, że w toku postępowania spadkowego ustanowiono inaczej.

 

W ramach wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC często firmy oferują podstawowe usługi assistance. Oznacza to, że płacąc jedynie za OC mamy także pakiet pomocy w wariancie podstawowym. Assistance podstawowe zawiera możliwość holowania pojazdu po wypadku lub kolizji. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze swojego OC. Limity kilometrowe holowania po wypadku, darmowe do OC, są różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Assistance podstawowe, za które nie trzeba dodatkowo płacić nie jest oferowane przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe w Polsce, warto omówić tę kwestię ze swoim agentem. Assistance podstawowe działa w razie wypadku (Zdarzenie mające związek z ruchem pojazdów na drogach publicznych, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała osób) lub kolizji (zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne, a w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazów).
Potocznie taka pomoc jest nazywana „assistance wypadkowym”, z racji tego, że pomoc nie jest udzielana po awarii samochodu. Dla osób, którzy chcieliby otrzymać pomoc w postaci holowania swojego pojazdu po zwykłej awarii dedykowany jest inny produkt – Assistance awaryjny, który jest dodatkowo płatny, w zależności od zakresu i obszaru działania.

Czy ubezpieczenie OC działa poza Polską?

Ubezpieczenie OC działa na terytorium Polski oraz na terenie Unii Europejskiej. Jeśli zatem planujemy wyjazd do Niemiec, Francji, Włoch czy Chorwacji nie musimy się obawiać, że będziemy musieli pokryć koszty ewentualnego uszkodzenia czyjegoś samochodu lub innych szkód wyrządzonych z naszej winy (w związku z korzystaniem z naszego pojazdu). Nie musimy też wykupywać żadnego dodatkowego certyfikatu OC, które będzie działać poza terytorium RP.  Wykupione podstawowe ubezpieczenie OC będzie nas chronić w trakcie podróży po całym terytorium Unii Europejskiej.

Pomimo tego, że poniżej wymienione kraje nie wchodzą w skład Unii Europejskiej NIE TRZEBA wykupywać dodatkowego ubezpieczenia tzw. Zielonej Karty, gdyż polska polisa OC jest w nich uznawana, są nimi:

·         Andora,

·         Bośnia i Hercegowina,

·         Czarnogóra,

·         Gibraltar,

·         Islandia,

·         Liechtenstein,

·         Monako,

·         Norwegia,

·         San Marino,

·         Serbia,

·         Szwajcarii,

·         Wielka Brytania,

·         Wyspa Man,

·         Wyspy Normandzkie,

·         Wyspy Owcze.

Gdzie zatem obowiązuje „Zielona Karta”?

Zielona Karta to dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Dzięki niej, po spowodowaniu wypadku czy kolizji będziemy chronieni w takim samym zakresie jak Polsce czy kraju Unii Europejskiej. Tym samym, Towarzystwa Ubezpieczeniowe, w którym mamy wykupione ubezpieczenie pokryje koszty finansowe szkody wyrządzonej przez nas osobom trzecim.

Pamiętajmy, by wykupić Zieloną Kartę wybierając się do jednego z 12 poniżej wymienionych krajów:

•                     Albania,

•                     Azerbejdżan,

•                     Białoruś,

•                     Iran,

•                     Izrael,

•                     Macedonia Północna,

•                     Maroko,

•                     Mołdawia,

•                     Rosja,

•                     Tunezja,

•                     Turcja,

•                     Ukraina.

Jeśli, podróżując do któregoś z wyżej wymienionego kraju, zapomnimy o wystąpieniu do ubezpieczyciela o wystawienie zielonej karty, będziemy musieli wykupić w tym kraju dodatkowe ubezpieczenie graniczne.

 

Pamiętajmy!!

Jeśli krajem docelowym naszej podróży jest jeden z krajów UE, np. Grecja, do której nie trzeba mieć wykupionej Zielonej Karty, to zanim dotrzemy do tego kraju, nasza trasa może przebiegać przez kraj spoza UE, np. Albanię, w której to musimy mieć Zieloną Kartę. Dlatego, tak ważne jest skrupulatne planowanie podróży.

 

Wyjątkiem jest Kosowo, które jako jedyne w Europie nie akceptuje ani polskiego OC, ani Zielonej Karty. W związku z tym, chcąc wjechać na teren Kosowa musimy zaopatrzyć się w OC graniczne.

 

Koszty Zielonej Karty

To kwestia bardzo indywidualna, gdyż Towarzystwa Ubezpieczeniowe często indywidualnie wyceniają jej koszt. Są też takie, które traktują Zielona Kartę jak dodatek do polisy OC i dodają ją BEZPŁATNIE. O kosztach, warunkach wystawienia, okresie ważności najlepiej porozmawiać ze swoim agentem.

Dla przykładu TU, w których Zielona Karta jest BEZPŁATNA : PZU, LINK4, GENERALI.

Dodatkowe opłaty za Zieloną Kartę obowiązują w TU: WARTA, Ergo Hestia, TUZ Ubezpieczenia.

 

Podróże samochodem do krajów znacznie bardziej odległych są rzadko spotykane. To bardzo sporadyczna sytuacja, żeby podróżujący do USA postanowił wybrać się do tego kraju razem ze swoim samochodem. Podróż taka trwa bardzo długo, jest kosztowna, ma sens tylko jeśli nasz samochód jest nam absolutnie niezbędny. Opłaca się to przy planowaniu bardzo długiej podróży. Możliwa jest jedynie kilkutygodniowa przeprawa morska naszego pojazdu i wymagane są do tego odpowiednie zgody, otrzymane po złożeniu przez nas stosownego wniosku. Niemniej,  w przypadku takiej podróży nie zadziała ani nasze polskie OC, ani dodatkowa Zielona Karta. Samochody na obcych tablicach rejestracyjnych muszą posiadać amerykańskie ubezpieczenie OC.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie OC zawsze warto wybrać w najtańszej wersji?

Niekoniecznie. Firmy oferujące OC często swoje reklamy opierają na argumencie najniższej ceny. Jednak warto rozważyć dodatkowe opcje, które mogą okazać się potrzebne w trakcie trwania polisy OC. Taką sytuacją jest wyjazd zagraniczny i obawa przed awarią auta w trasie. Warto wtedy zastanowić się nad zakupem OC w firmie, która oferuje assistance na 15 lub 30 dni z opcją holowania w PL lub za granicą. Towarzystwa, które oferują tego typu produkty to np. WARTA, HDI czy GENERALI. Jeśli decyzja padnie na polisę w MTU, a w międzyczasie pojawi się plan wyjazdu wakacyjnego do Chorwacji- nie będzie możliwości dokupienia ubezpieczenia assistance za granicą.

Zainteresowany/a?

Jesteś zainteresowany/a naszą ofertą? Chcesz się dowiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

bottom of page